Uyuşturucu köprüsü Öresund

Kopenhag – Malmö küprüsünde durdurulan ve arama yapılan her 5 araçtan birinde uyuşturucu yakalanıyor.

Danimarka ile İsveç’i birbirine bağlayan Öresund küprüsü (Øresundsbroen), uyuşturucu trafiğinde çok sık kullanılıyor. İsveç Gümrük İdaresi’nin internet sayfasında yer alan bilgilere göre, geçen yılın ilkbahar aylarında, Öresund körüsünde durdurulan ve arama yapılan her 5 araçtan birinde uyuşturucu bulundu.

İsveç makamlarının ortaya koyduğu bu gerçek, Norveç ve İsveç’e uyuşturucu kaçakçılığında Danimarka’nın çok kolay geçilen bir transit ülkesi olarak kullanıldığını gösteriyor. Bu bilgilerin gün ışığına çıkması üzerine Norveç ve İsveç politikacıları, Ocak ayı içinde Danimarka’ya sert eleştiriler yönelttiler. Bunun yanısıra, gerek İsveç ve Norveç gerekse Danimarka Gümrük İdareleri de, Danimarka’daki gümrük kontrolarının yetersizliğini eleştirdiler.

İsveç Gümrük memurları, geçen yıl 20 Şubat – 12 Mart arasında, Danimarka’dan İsveç’e Öresund Köprüsü’nden geçen toplam 585 aracı Helsingborg’da durdurarak aramalar yaptılar. Gümrük memurları bu aramalarda 125 araçta uyuşturucu bularak el koydular.

İsveç Gümrük İdaresi’nin bu bilgileri üzerine bir açıklama yapan Danimarka Gümrük ve Vergi Sendikası Başkanı Orla Olesen, Danimarka’daki gümrük kontrollarının çok yetersiz kaldığını doğruladı. Orla Olesen, gümrük kontrollarının etkinleştirilmesi için daha fazla sayıda personel atanmasını ve peronel eğitilmesini sürekli istediklerini, ancak bunun yapılmadığını bildirdi.

Gerek Danimarka Halk Partisi DF gerekse Muhafazakar Halk Partisi, Danimarka Vergi Bakanı’na çağırı yaparak, Gümrük İdaresi_Polis işbirliğinin arttırılarak sınır kontrollarının yoğunlaştırılmasını, uyuşturucu şebekeleriyle mücadeleye ağırlık verimesini istediler.

Liberal Pakt (Liberal Alliance) partisi ise, Öresund Köprüsünden geçen her aracın aranması yerine uyuşturucunun Avrupa’ya sokulduğu Yunanistan ve İspanya sınırlarında kontrolların arttırılmasının daha etkili olacağı görüşünü savundu.

Vergi Bakanı Holger K. Nielsen (Sosyalist Halk Partisi SF), uyuşturucu kaçakçılığına karşı daha fazla sayıda gümrük memuru atamak yerine, polis ve uluslararası makamlar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine ağırlık verimesini tercih ettiğini, çalışmaların bu yönde olacağını bildirdi.

Berlingske Tidende Gazetesi’nin açıkladığı bilgilere göre, Danimarka gümrük memurları geçen yılın ilk 6 aylık döneminde yapmış olduğu kontrollarda ve aramalarda toplam3 kilo kokain ve 118 kilo haşhaş ele geçirdi. İsveç gümrük memurları ise aynı dönem içinde toplam 8,5 kilo kokain ve 449,5 kilo haşhaş ele geçirdi.

Danimarka’daki gümrük memuru kadro sayısı yaklaşık 500 iken, İsveç’in kadro sayısı 2.900, Norveç’in ise 1.500.