Kütüphanede Ermeni ve Türk Sergisi fırtına yarattı

Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’nin, Üniversite Kütüphanesi’nde açılan, Ermeni sergisinin ardından, yine aynı konuda bir Türk sergisine izin vermesi Ermeni ve siyasi çevrelerde fırtına yarattı.

Başbakan Helle Thorning Schmidt ise, Kraliyet Kütüphane yönetiminin aldığı kararın mesleki uzmanlık doğrultusunda bir karar olduğunu ve yönetimin aldığı karara güvendiğini bildirdi.

Amager’deki Kopenhag Üniversitesi Kütüphanesi, Ermenistan Büyükelçiliği ile işbirliği içinde, ‘Ermeni Soykırımı ve İskandinav Tepkisi’ konulu bir sergi açtı. Kopenhag Büyükelçiliği de, Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’nden, bu sergiye karşı bir de Türk sergisi açılması isteminde bulundu ve bu istem Kütüphane tarafından kabul edildi.

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dilek’in Kraliyet Kütüphanesi ile görüşmesinin ardından, Kraliyet Kütüphanesi’nin, Türkiye’nin de ‘Sözde’ Ermeni Soykırımı iddialarına karşı bir sergi açmasına izin vermesi ve serginin açılmasına katkıda bulunacağını bildirmesi, gerek Ermeni çevrelerinde gerekse siyasi çevrelerde, “Kütüphanenin Türk baskısına boyun eğmesi” şeklinde değerlendirildi ve sert eleştiriler yapıldı.

Danimarka Halk Partisi Dış Politika sözcüsü Søren Espersen, Kraliyet Kütüphanesi’nin Türk baskısına boyun eğdiğini, bunun böyle olamayacağını söyledi. Espersen, bu iki olayı birbiriyle karşılaştırmanın, Yeni Nazilerin, bir Holocaust (Yahudi Katliamı) sergisine karşı bir sergi düzenlemesine benzediğini savundu.

Liberal parti Venstre de, Kraliyet Kütüphanesi’nin kararını “büyük bir aptallık” olarak niteledi ve  Kültür Bakanı’ndan Türkiye’ye boyun eğilmeyeceği ve gelecekte benzeri bir durumun yeniden ortaya çıkmaması için bir sinyal göndermesi çağırısında bulundu.

Ermenistan Büyükelçisi Hracha Agha-janyan da, Türkiye’ye bir sergi açma izni verilmesini hayal kırıklığıyla karşıladı. Hracha Agha-janyan, Kraliyet Kütüphanesi’nin, almış olduğu kararı yeniden gözden geçireceğini ve Türk baskısına baş eğmeyeceğini umduğunu dile getirdi.

Kraliyet Kütüphanesi Direktörü Erland Kolding, Türkiye Büyükelçisi’nin karşı bir sergi için baskı yaptığı iddialarını reddetti. Erland Kolding, “Bize baskı yapılamaz. Serginin kaldırılması diye bir şey konuşulmadı. Biz sadece, kendilerine alternatif bir yorum olanağı verdik.” Açıklamasında bulundu.

Türk Büyükelçiliği’nin sergiyi ne zaman açacağı henüz belirlenmedi. Ancak, Büyükelçi Berki Dilek, bu konudaki hazırlıkların başlatılmış olduğunu belirtti.