Menenjit konusunda anne-babalar uyanık olmak zorundalar. Doktorlar her zaman menenjiti teşhis edemiyor.

Bu nedenle de anne-babaların ölümcül tehlikeli menejitten çocuklarını kaybetmemeleri için bu hastalığın belirtilerinin ne olduğunu çok iyi öğrenmeleri gerektiği vurgulanıyor.

2010 yılından 2011 yılına, ölümcül olabilen C tipi menejite yakalanan Danmarkalı’ların sayısında %70 artış olduğu gözlendi. Doktorlar ise, bir çok durumda menenjit belirtilerini görmüyor yada başka bir rahatsızlık belirtisi diyerek atlayabiliyor.

Doktor, hasta olduğundan şikayet edip gelen bir hastaya bakıyor, kızamık teşhisi koyup eve gönderiyor. Hasta, 3 saat sonra doktora geri geliyor ve bu kez menenjit belirtilerini görüyor. Ancak, artık geç kalınmıştır ve hasta kısa bir süre sonra menenjitten yaşamını yitirmiştir. Bu satırlar, 2011 yılında hazırlanmış bir raporda yer alan gerçek bir olayın özeti.

Rapora göre, 2010 yılında Danimarka’da toplam 26 C tipi menenjit vakası saptanmış ve bu sayı 2011’de birdenbire 45’e yükselmişti. Bu olumsuz gelişme Sağlık İdaresi’nde, doğal olarak kaygıyla karşılandı. Sağlık Idaresi bu gelişme karşısında şimdi, 18 yaşın altındaki herkese menenjit aşısı yapılması üzerinde düşünüyor.

Ancak menenjite karşı en iyi çare menejit belirtilerini erken görebilmek ve erken teşhiş koymak.

Menenjit belirtileri;
+ Ateş ve kusma
+ Şiddetli başağrısı
+ Eklemlerde, vücutta, kaslarda ağrılar
+ Ellerde ve ayaklarda soğukluk ve titremeler
+ Hızlı hızlı nefes alıp vermek
+ Vücutta ciltte uçukluklar
+ Boyunda, ensede sertleşme (küçük çocuklarda daha az görülür)
+ Işıktan rahatsız olmak (küçük çocuklarda daha az görülür)
+ Şaşkınlık,
+ Kramp

Bu belirtilerin hepsi bir anda görülmeyebilir, bazıları birlikte yada teker teker kendini gösterebilir. Bu belirtiler başka hastalıklarda da kendini gösterebildiği için menejit teşhisini ilk anda koymak zor olabilir.