Başkent Kopenhag’ın Vesterbro semtinde, Danimarka’da oturma ve çalışma izni olmayan ve kaçak bulunan yabancılar için açılan ve bir yıla yakın bir süredir hizmet veren sağlık kliniği, sağlık yardımına muhtaç kaçak göçmenlerle dolup taşıyor.

Danimarka’da sadece sağlık sigortası olanlar (sarı kart), doktor, hastane ve diğer sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Söz konusu hastalık sigorta kartı, Danimarka’da yasal olarak oturan herkese otomatik  Yasalar uyarınca, sağlık sigortası kartı olmayanlara sadece ‘akut’ diye tanımlanan, aniden meydana gelen durumlarda sağlık yardımı yapılır.

Bu nedenle de Danimarka’da kaçak olarak bulunanların doktora, hastaneye ya da herhangi bir sağlık kurumuna giderek tedavi görme kapıları kapalıdır. Bu durumun insani sakıncaları olduğu gerekçesiyle, Danimarka Kızıl Haç Örgütü, resmî makamlarla uzun mücadelelerinden sonra Kopenhag’da Vesterbro Semtinde, Danimarka’da kaçak bulunan yabancılara acil sağlık hizmeti veren bir klinik açtı. Şimdi bu klinik, Danimarka’da kaçak bulunan hamile kadınlar, hastalananlar, yaralananlar, şeker, kalp, diş vs. diğer hastalıklardan sıkıntısı olanlarla dolup taşıyor.

İlk açıldığında hafta sadece iki gün açık tutulan ve gönüllü sağlık personelinin hizmet verdiği sağlık kliniği, hastaların sayısının beklenenden çok olması sonucu şimdi haftada üç gün açık tutuluyor.

Kızıl Haç Örgütü Başkanı Susanne Larsen, bu kadar çok hastanın kliniğe gelmelerinin kendileri için bir sürpriz olduğunu belirtti. Susanne Larsen, ancak bu durumun böyle bir çalışmaya ve hizmete ihtiyacın büyük olduğunu gösterdiğini söyledi.

Danimarka Tabipler Derneği ve Danimarka Mültecilere yardım Kurumu’nun da katkılarıyla açılan ve Kızıl Haç Örgütü’nün yönettiği sağlık kliniğinin ilk 6 aylık çalışmalarının sonuçlarına ilişkin bir durum raporu hazırlandı. Rapora göre, ilk 6 ayda, kliniğe 500 kadar hastanın başvurduğu ve tedavi gördükleri belirtildi.

Kliniğe başvuruda bulunanların, Afrika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinden oldukları açıklandı. Yine, açıklamaya göre tedavi için başvuruda bulunanların büyük çoğunluğu Nijeryalı, Ganalı, Romanyalı, Polonyalı ve Afganlardan oluşuyor.

Klinik, Danimarka Yabancılar Yasasına aykırı olarak Danimarka’da kaçak bulunanlara hizmet vermesine rağmen Polis kliniğe uğramıyor. Bunun da nedeni, Danimarka Devlet ve Üniversite Hastanesi Rigshospitalet’in, kliniği denetim altında tutacağı güvencesi vermiş olması.

Siyasi partiler de, yasalara aykırı hizmet vermekte olan bu klinik konusunda bir ikilem içinde. Partiler yaptıkları açıklamalarında, bir yandan Danimarka’da kaçak yaşayan insanlar istemediklerini, öte yandan ise insanî nedenlerle acil ihtiyaç durumunda bulunanlara da yardım etmek zorunda olduklarını belirtiyorlar. Danimarka Halk Partisi ise, Danimarka’da kaçak yaşayanların, toplumdaki diğer insanlardan çok daha kötü koşullar altında yaşayan paralel bir toplum yarattıklarını öne sürerek bu tür bir hizmete karşı çıkıyor.