Sivas’ta öğrencilerin okul kıyafetlerinin belirlenmesi için velilere yönelik yapılan anketlerin sonuçları belli oldu. İlkokul, ortaokul ve liselerde yapılan anketlerde velilerin yüzde 87’si okul formasını, yüzde 13’ü ise, serbest kıyafeti tercih etti. Kamu-Sen İl Başkanı Muzaffer Karadağ, “Okulda disiplin olaylarının önüne geçilmesi için forma şarttı ve formayada dönüldü. Serbest kıyafet uygulaması ile birlikte öğrencilerin akademik başarıları düşmüştü” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013-14 eğitim öğretim yılından itibaren başlattığı ‘serbest kıyafet’ veya ‘okul forması’ seçiminde, Sivas’ta özel ve devlet okullarındaki öğrenci velilerinin büyük çoğunluğunun tercihi, okul forması yönünde oldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, yapılan anket sonucunda öğrenci velilerinin yüzde 87’sinin okul formasını tercih ettiği yüzde 13’ünün ise serbest kıyafeti tercih etti.

Velilerin yüzde 50’sinden fazlasının oyunu olan okullarda, öğrenciler okul forması giymeye başladı. Öğrencileri Reşat Şemsettin Sirer İlkokulu’nda eğitim gören velilerden Tülay Polat, şöyle dedi;

“Forma olması için oy verdik. En azından çocukların öğrenci olduğu belli oldu. Önceden sokakta mı olduğu, okulda mı olduğu belli değildi. Böyle daha iyi. Bir okulda disiplin olması önemli.”

Öğrenci velilerinden Şafak Parlak ise, şöyle konuştu:

“Üniforma olmasını istedik. Çünkü çocukların arasında ayrım olmasanı istemedik. Maddi imkanı yetersiz olan veliler vardır belki. Onun için üniforma olamasını daha uygun gördük. Öncesinde anne babalar içinde sıkıntı oluyordu zaten, özellikle anneler için. Çocuğa ne giydireceğini düşünüyordu her gün. Zamanın çocukları her şeyi beğenmiyorlar. Çocuklar serbest kıyafet istiyorlar ama veliler için üniforma daha uygun oldu.”

“ÇANKAYA’DAKİ OKULLARI GÖZ ÖNÜNE ALARAK KARAR ALMAMALILAR”

Serbest kıyafet uygulamasını Türkiye’de çeşitli olumsuzluklar yaşanmasına neden olduğunu belirten Kamu-Sen Sivas İl Başkanı Muzaffer Karadağ, şöyle dedi:

“İlimizdeki bir lisede eğitim gören bir kızımız intihar etti. Elbetteki nedeni doğrudan kıyafet değildi ama kıyafetin de büyük bir payı vardı. Köyden gelip yatılı okuyan bu kızımız istemediği halde bir hırsızlık olayına karışmıştı. O elde ettiği paraylada telefon ve kıyafet aldığını belirtmişti. Yine bir başka lisemizde okuyan 2 kızımız bir elbise mağazasından kıyafet çalarken yakalandı. İfadelerinde, kıyafet serbestliği nedeniyle arkadaşlarının farklı kıyafetler giydiklerini kendilerinin her gün aynı kıyafeti giymekten utandıklarını belirtmişlerdi. Görüldüğü gibi ülkemizi yönetenlerin ülkemizden bihaber oldukları bir kez daha ortaya çıkmıştır. Milli Eğitim Bakanımız ve bürokratları yüksek gelir grubundaki insanların içerisinde, Çankaya ve civarındaki okulları göz önüne alarak karar almamalıdırlar. Bu ülkede milyonlarca insan asgari ücret ve asgari ücretin altındaki ücretlerle geçinmek zorunda kalıyor.”

Serbest kıyafet uygulanan okullarda öğrencilerin kıyafet kaygısına düştüklerini ve dersi 2’inci plana attıklarını belirten Karadağ, kalabalık okullarda kimin öğrenci olup kimin öğrenci olmadığını tespit etmenin zor olduğunu anlatırken, “Okulda disiplin olaylarının önüne geçilmesi için forma şarttı. Formaya dönüldü. Serbest kıyafet uygulaması ile birlikte öğrencilerin akademik başarıları düşmüştü. Çocuğun dünyasında sadece kıyafet, giyinme, kıyafete odaklanma vardı. Ders ikinci plana itilmiş ve ötelenmişti. Ergenlik çağında, kendisini karşısına kabul ettirme ve varlığını ispat etme çabasındaki bir gence serbest kıyafet uygulaması gerçekten ağır gelmişti. Okullarımızın daha disiplinli olması, tehlikeler karşı korunması için okul forması şarttı. Forma giyilen okullardaki öğrencilerin kıyafetlere değil derslere odaklanacağı bu süreçten sonra öğrencilerin akademik başarılarının yükseleceği görülecektir diyoruz ve velilerimizi bu konudaki duyarlılıklarından dolayı tebrik ediyoruz.” dedi.