Bakan Zeybekçi, Denizli’de katıldığı 15 Temmuz programında yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin 15 Temmuz’da 100 barlık bir stresle test edildiğini ifade etti.

Türk ekonomisinin herşeye rağmen 2016 yılını yüzde 2.9’luk bir büyümeyle kapattığını anlatan Zeybekçi, dövizin yükselişinin durdurulamayacağı, bankaların batacağı yönündeki olumsuz beklentilerin de gerçekleşmediğini söyledi.
Bakan Nihat Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabi hiç etkisi olmadı desek yanlış olur. Etkileri de sonraki süreçlerde olmuştur. Ama şu anda gelmiş olduğumuz noktada da Türk ekonomisi her şeye rağmen 2016 yılı yüzde 2.9’luk bir büyümeyle kapattı. Ve 2017 yılında da başlatmış olduğumuz o ihracat seferberliğiyle de ilk çeyreği yüzde 5’le kapattık. İkinci çeyrekte bu ve bunun üzerinde büyüme beklentimiz güçlenerek devam ediyor.”

Alman milletvekillerinin Konya ziyareti

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Alman milletvekillerinin Konya’daki NATO üssündeki kendi askerlerini ziyaret etmesine izin verilmemesi sorusuna, bunun tamamen Türkiye’de gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse de Dışişleri Bakanlığının bu konuyla ilgili kararı olduğunu belirtti.

Detaylarını fazla bilmediğini anlatan Nihat Zeybekci, şunları kaydetti:

“Diğer taraftan da şunu söyleyeyim. Yasaklar olmamalı diye düşünüyorum. Yasaklar karşılıklı olmamalı. Müttefiksek eğer birbirimize güvenmeli ve birbirimize inanmalıyız. Dolayısıyla bunu tek taraflı Türkiye’nin yasağı veya böyle bir şeyi engelleme olarak görmemek lazım. Türkiye’nin de çok büyük bir ihtimalle ziyaret edecek olan o milletvekillerinin bazılarıyla ilgili de bazı hassasiyetleri vardı. Bu da muhtemelen karşı tarafa bildirilmiştir diye düşünüyorum.

Ben hep şunu söylüyorum. Almanya ile Türkiye’nin ilişkilerinin bozulmasından Almanya da kaybeder, Türkiye de kaybeder. Hakeza Türkiye ile Avusturya ilişkilerinin bozulmasında da kazanan hep bu felaket maşalarını kullananlar olacaktır. Onun için onları da sevindirmeyeceğiz. Ama karşılıkta yok. Yani burada aklı selim galip gelecek. İnşallah ileride Türkiye Almanya ve Avusturya ve Avrupa Birliği ilişkilerinde çok güzel gelişmeler inşallah olacak.”