Ölüm gurubunda Danimarka büyük sürpriz yaparak Hollanda’yı mağlup etmeyi başardı.

Ölüm gurubu diye adlandırılan Euro 2012’nin en zorlu grubu olarak gösterilen B Grubu’nda mücadele eden Danimarka tüm bahislerin kendisine karşı olmasına rağmen büyük sürprizle turnuvanın en büyük favorilerinden Hollanda’yı 1-0 yenerek turnuvaya 3 puanla başladı.

Hollanda maç boyunca girdiği net fırsatları cömertçe harcadı ve şampiyonaya mağlubiyetle başladı. Gruptan çıkma yolunda çok önemli bir üç puanı hanesine yazdıran Danimarka 2010 Dünya Kupası’nın rövanşını rakibinden almış oldu.

Maçın 24. dakikasında Danimarka kelimenin tam anlamıyla bir geldi pir geldi. 24. dakikada Michael Krohn-Dehli güzel bir çalımla önünü boşalttı ve topu kaleci Skatelenburg’un altından ağlara yolladı. Bu golle şaşkına dönen Hollanda maç boyunca şoku üzerinden atamadı.

Yıldızlar topluluğu olan Hollanda’nın etkili silahları Robben, Van Persie ve Van Bommel de Danimarka karşısında etkili olamadı.

HALK SOKAKLARDA

Maç saatinde Danimarka’da hayat durdu. Maçtan sonra ise Danimarkalılar galibiyeti sevinç gösterileriyle sokaklarda kutladılar.

Danimarka medyası da maça sayfalarında geniş yer verdi.

B Grubu’ndaki ikinci maçlarda çarşamba günü Hollanda, Almanya ile karşılaşırken; Danimarka, Portekiz ile mücadele edecek.

HOLLANDA-DANİMARKA: 0-1

STAT: Stadion Metalis

HAKEM: Damir Skomina

HOLLANDA: Stekelenburg, Van der Wiel(Dk. 84 Kuyt), Heitinga, Vlaar, Willems, Van Bommel, De Jong (Dk. 71 Van Der Vaart), Robben, Sneijder, Afellay (Dk. 71 Huntelaar), Van Persie

TEKNİK DİREKTÖR: Bert van Marwijk

DANİMARKA: Andersen, Jacobsen, Kjaer, Agger, Poulsen, Rommedahl(Dk. 84 Mikkelsen), Kvist, Eriksen(Dk. 74 Schone), Zimling, Krohn-Dehli, Bendtner

TEKNİK DİREKTÖR: Morten Olsen

GOL: Dk. 24 Krohn-Dehli

SARI KARTLAR: Dk. 67 Van Bommel, Dk. 78 Poulsen, Dk. 81 Kvist