Danimarka Hentbol'da Dünya ikincisi

23. Erkekler Hentbol Dünya Şampiyonası’nda finalde ev sahibi İspanya’ya farklı yenilen Danimarka gümüş madalyanın sahibi oldu.

Barselona’nın Sant Jordi Spor Salonu’nda oynanan final maçında, İspanya karşısında varlık gösteremeyen Danimarka, ilk yarıyı 18-10 yenik kapattı. İkinci yarının başlamasıyla birlikte İspanya’nın baskılı oyununa karşılık veremeyen Danimarka, farkın açılmasını önleyemedi ve final maçını 35-19’luk skorla kaybetti.

Tarihinde oynadığı ikinci finali de kaybetmeyen İspanya, Erkekler Hentbol Dünya Şampiyonası’nda ilk kez 2005 yılında Tunus’taki şampiyonada altın madalyayla tanıştı. 2011 yılındaki şampiyonadan da eli boş dönmeyen İspanya, 2011 yılında bronz madalya kazandı.

Danimarka ise bu yıl ile birlikte 3 kez final oynamasına rağmen, altın madalyaya bir türlü uzanamadı. Danimarka, 2011 yılında İsveç’te düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda finalde Fransa’ya kaybederek gümüş madalya ile ayrılmıştı. İlk gümüi madalyasını 1967 yılında kazanan Danimarka, 2007 yılındaki şampiyonadan da bronz madalya ile ayrılmıştı.

Finale kadar hiçbir maçını kaybetmeyen Danimarka yarı finalde Hırvatistan’ı elemişti. Grup maçlarında Hırvatistan’a kaybeden İspanya ise yarı final mücadelesinde Slovenya’yı yenmişti.
23. Erkekler Hentbol Dünya Şampiyonası’nda İspanya birinci, Danimarka ikinci, Hırvatistan üçüncü ve Slovenya dördüncü oldu.

Final maçını kaybeden Danimarka’nın tesellisi, şampiyonanın en değerli oyuncunun Mikkel Hansen olması oldu. Danimarkalı Anders Aggert da turnuvanın en skorer oyuncusu oldu.

Finalde kaybetmenin üzüntüsünü ve şokunu atlatamayan Danimarkalı oyuncular, İspanya karşısında bir varlık gösterememekten yakındılar. Maçtan sonra açıklamada bulunan Henrik Møllgaard,  bir final maçına yakışmayacak şekilde takım olarak kötü bir oyun sergilediklerini belirtti. Henrik Møllgaard ‘İspanya bizi rüzgar gibi savurdu, ilk yarı sonunda nasıl 8 gol geride olduğumuzu anlayamadık.’ dedi.

Öte yandan maçın ardından maç sonu basın toplantısına rahatsızlığını mazeret göstererek katılmayan Danimarka’nın Antrenörü Ulrik Wilbek’i İspanyol meslektaşı Valero Rivera sitemkâr sözlerle eleştirdi. İspanyol Milli Takım Hocası ‘Benim görevde bulunduğum süre içinde Danimarka’ya karşı 4 defa kaybettik ve her defasında basın toplantısında bulundum. Dünya’nın en iyi antrenörü olarak gösterilen Ulrik Wilbek’in bunu yapması uygunsuz bir davranış.’ şeklinde konuştu.

Ulrik Wilbek’in basın toplantısına katılmaması üzerine Danimarka Hentbol Federasyonu’na ceza verilmesi bekleniyor.

24. Hentbol Dünya Şampiyonası, 2015 yılında Katar’da yapılacak.