Dünya Futbol Federasyonu FIFA, GolRef teknolojisinin gelecek Dünya Kupası’ında kullanılması kararı aldı.

Akıllı top kullanılması düşüncesini ilk kez, Aarhus AGF futbol takımının, 1960 ve 1970’li yıllarındaki eski futbolcularından ve daha sonra antrenörlerinden Hans Petersen ortaya attı. Hans Petersen, futbol sahalarında zaman zaman yaşanan topun kale çizgisini geçip geçmediği sorunlarının, elektronik teknolojisinin yardımıyla çözülebileceğini gördü ve akıllı top yaratma çalışmalarına başladı. Elektronik teknolojisi bilimcileriyle işbirliği ile topun içine çip yerleştirilerek akıllı top yaratıldı. Ancak, Danimarka iş çevrelerinin, dünya çapında yankılar uyandıran GoalRef adı verilen bu topun çok büyük üretim ve kapital kapasitesinin yokluğu, daha doğrusu cesaretinin olmaması, maçlarda kullanılmasını FIFA’ya kabul ettirebilecek güçte olmaması sonucu, Select Şirketi akıllı topun telif haklarını alarak akıllı top çalışmalarını sürdürdü. 2000 yılında Hans Petersen’in futbol dünyasında attığı elektronik akıllı toplar, futbol gelenekleriyle, belki de daha önemlisi çıkar çevreleri ile uzun mücadelelerden sonra şimdi FIFA’nın onayını aldı.

GoalRef topları, uzun çabalardan sonra ilk kez Uluslararası Hentbol Federasyonu, akıllı topların Hırvatistan’da 2009’da düzenlenen Hentbol Dünya Şampiyonası Finallerinde kullanılması kararı sonucu kullanıldı.

2012 yılının Aralık ayında Japonya’da düzenlenen Kulüpler Dünya Kupası’nda denenen sistemin başarılı bir sonuç vermesinden sonra Dünya Futbol Federasyonu FIFA da, gol çizgisi teknolojisini 2014’te Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda kullanma kararı aldı.

Select’ten sonra şimdi ADIDAS da akıllı top üretimine ilgi gösterdi. GoalRef adlı akıllı top sahibi firması şimdi bu topların sadece büyük turnuvalarda değil, dünya çapında ulusal liglerde, yerel liglerde ve daha bir çok kullanım alanına, yani futbolun yanısıra hentbol ve ishokeyde de kullanılbilecek şekilde daha da yayılmakta olduğu açıklamaları yapıyor.

Topun içine ince bakır elektronik ağ

Akıllı top, topun kale çizgisini geçip geçmediği, yani gol olup olmadığı şüphesini artık tamamen ortadan kaldırıyor. Yeni teknoloji, top kale çizgisini geçer geçmez hakeme haber veriyor.

GoalRef teknolojisiyle topun içine topun gerçek oyun özelliklerini kaybettirmeden radyo sinyalleri gönderen bakır bir ağ örülüyor. Kale direklerine de manyetik sinyal alıcılar, elektronik ve bir sinyal göndericisi yerleştiriliyor. Bu şekilde top kale çizgisini geçince hakemin el bileğine bağlanan bir aygıta (hakemin kol saatine) sinyal gidiyor.