Danimarkalı turist bu yıl ilk kez Yunanistan’dan daha çok Türkiye’de tatil yapmayı tercih etti.

Turizm branşı bunun nedenini, Türkiye’de tatil fiyatlarının daha ucuz olmasına ve All İnclusive (her şey dahil) tatil köyleri konseptine bağlıyor.

Türkiye, ekonomik kriz geçirmekte olan Yunanistan’ı geride bıraktı ve caharter turizminde Yunanistanı ve diğer büyük tatil ülkelerini geçerek Danimarkalı turistlerin en çok tercih ettiği ülke konumuna geldi.

Bu yıl Temmuz ayında, Danimarka turizm branşının aklından daha geçirmediği, bundan bir yıl önce sorulsaydı, böyle bir şeyin mümkün olacağını düşünemeyeceği bir gelişme yaşandı. Temmuz ayında Güney Avrupa ülkelerine tatile giden toplam 214.000 kadar Danimarkalı turistin en büyük bölümü Türkiye’ye gitti. Tatil ülkesi olarak şimdiye kadar hep en çok tercih edilmekte olan Yunanistan ise bu yıl ilk kez ikinci sıraya düştü.

Charter turizmine ilişkin yapılan hesaplamalara göre, Danimarkalı turistlerin %25,7’i bu yıl Türkiyeyi tercih ederken, Yunanistan’ı tercih edenlerin oranı %25,3’te kaldı. Türkiye ve Yunanistan’ı, sırasıyla, İspanya, Bulgaristan, Mısır, Kıbrıs (Güney) ve İtalya izliyor.

Sebep açık: Ucuz tatil ve herşey dahil konsepti

Spies seyahat acentası Enformasyan Şefi Torben Andersen’e göre, bu durumun mantıkı bir açıklaması var; Türkiye’de fiyatlar, Avrupa Birliği ülkelerinden daha düşük. Bunun yanısıra Türkiye’de tam Danimarkalı’ların istediği gibi, fiyata her şeyin dahil olduğu (all inclusive) oteller var. Torben Andersen,  Türkiye’nin son yıllarda israrla bu tip yüksek kalitede otelciliğe ve tatil anlayışına yatırım yaptığına dikkati çekti. Yunanistan’ın ise bu alanda Türkiye ile rekabet edecek ekonomik gücü olmadığına işaret etti.

Torben Andersen, Danimarkalı turistlerin % 35-40’ının, yemek, içmek her şeyin fiyata dahil olduğu all inclusive anlayışını tercih ettiğini belirtti. Çocuklu aileler böylesi bir tatil satın aldıklarında, çocuklar ve gençler, arzu ettikleri kadar meşrubat içebiliyor, dondurma  yiyebiliyor. Bunun yanısıra, aile tatil için 20.000 kr. ödemişse tüm tatil masrafının 20.000 olduğunu biliyor. Bu doğal olarak bir aile için büyük rahatlıktır, dedi.

Kişisel tatil tercih konusunda da Türkiye bu yıl yine en çok tercik edilen ülke. Antalya 33.331 Danimarkalı turistin tercihiyle birinci sırada yer alırken ispanya’nın Baler  Adalarından Mayorka Adası ikinci, Yunanistan’ın Girit Adası da üçüncü tercih konumunda. Bunları da Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki Burgaz izliyor.