Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit’in zimmetine para geçirdiği iddiasıyla çarptırıldığı 7 yıl 9 ay 22 günlük hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Savcılığın yakalama kararı çıkarttığı, aynı zamanda Aydın Sanatkarlar Toplu İşyeri İhtisas Siteleri Yapı Kooperatifi (ASTİS) Başkan Yardımcısı olan Akşit’in Kurban Bayramı sonrası teslim olacağı belirtildi. Akşit, 33 yıldır sürdürdüğü başkanlık görevini de yapamayacak ve bir daha aday olamayacak.

Hulusi Akşit, başkanı olduğu Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına bir banka ile imzaladığı kredi sözleşmesine istinaden 7 Temmuz- 15 Ekim 1998 tarihlerinde çektiği 183 bin 700 liralık kredinin 175 bin 300 lirasını, Devlet eski Bakanı Yüksel Yalova’nın başkanlığını yaptığı dönemde, yönetiminde bulunduğu Aydın Spor Kulübü’ne borç olarak aktardı. Akşit, 15 Ekim 1998’de kullanılan 6 bin liralık krediyle de kooperatifin bir firmaya olan borcunu ödedi. Kredinin 181 bin 300 liralık kısmı kayda alınırken, 2 bin 400 lirası için herhangi bir kayıt tutulmadı. Kooperatif yönetimince Akşit hakkında ‘zimmetine para geçirmek’ suçundan dava açıldı.

YARGITAY 2 KEZ BOZDU

Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Akşit’i, kooperatif adına bankadan aldığı parayı zimmetine geçirdiği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 247’inci Maddesi’ni düzenleyen ‘zimmet’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Akşit’in suçun açığa çıkmasını hileli davranışıyla engellediği, bu nedenle suçun nitelikli halinin oluştuğu gerekçesiyle de cezayı 7 yıl 9 ay 22 güne çıkardı. Akşit, kararın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını, zimmet kastıyla hareket edilip edilmediği araştırılmadığından, eksik inceleme nedeniyle bozdu. Aydın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci kararında Akşit’in kooperatif adına bankadan alınan parayı Aydın Spor Kulübü’ne borç olarak aktardığına, kulübün kayıtlarında parnanın kooperatifle ilişkisinin kurulmadığı gerekçesiyle zimmet suçunun unsurlarının oluştuğuna hükmetti.

Dosyayı ikinci kez görüşen Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, çekilen krediden 6 bin liranın borç olarak ödendiğine işaret ederek, suçun nitelikli değil, basit zimmet olduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin bu kararını da bozdu.

YARGITAY BAŞSAVCISI İTİRAZ ETTİ, KARAR ONANDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yeniden yargılamanın usul ekonomisine aykırı olduğunu, suçun nitelikli zimmet olduğunu savundu. Başsavcılık, dairenin bozma kararının kaldırılarak, yerel mahkeme kararının onanmasını istedi. İtirazı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, suçun nitelikli zimmet olduğuna hükmederek, itirazı kabul etti. Böylece mahkemenin Hulusi Akşit için öngördüğü 7 yıl 9 ay 22 günlük ceza onanmış oldu.

2 YIL YATACAK

Hakkında yakalama kararı çıkartılan Hulusi Akşit’in Ankara’da olduğu, Kurban Bayramı sonrası teslim olacağı öğrenildi. Aldığı ceza nedeniyle 3 yıl cezaevine girmesi gereken Akşit, bunun 1 yılı için Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanabilecek. Akşit, 33 yıldır sürdürdüğü başkanlık görevini de artık yapamayacak ve bir daha aday olamayacak.