arctic.jpg

Kuzey Kutbu’nda sürmekte olan buz örtüsünün erime sürecinin birtakım yeni sorunların büyüyerek ortaya çıkacağı beklentisini yaratıyor.

Kuzey Kutbu’nda sürmekte olan buz örtüsünün erime sürecinin birtakım yeni sorunların büyüyerek ortaya çıkacağı beklentisini yaratıyor.

Faroe adaları ve Grönland sayesinde Kuzey Denizi ve Kuzey Kutup bölgesinde hakları bulunan Danimarka ortaya çıkmakta olan yeni sorunlarla başa çıkmak için kutup bölgesindeki askeri varlığını artırmaya yönelik olarak yüksek maliyetli önlemler almaya hazırlanıyor.

Hükümetin hazırladığı raporda öngörülen çalışmalar içinde, uydu gözetiminin daha da ileri götürülmesi, daha iyi bir iletişim, donanmanın aktivitesinin artırılması ve Grönland’da Kanada’nın yaptığı gibi komando devriyesi gibi öneriler yer alıyor.

Başlangıçta 360 milyon krona mal olması ve sonraki yıllarda da her yıl 120 milyon kron ek gideri olması beklenen faaliyet önerisi, Danimarka Halk Partisi, Radikaller ve Sosyal Demokratlar tarafından tam destek görüyor.

Raporun getirdiği öneriler, iklim değişikliğinin dayattığı artan problemlere karşı bir nevi siper olmaya yönelik görülürken, Rusya’nın bundan memnuniyet duymayacağı belirtiliyor.

Cphpost.dk haberine göre Moskova’daki bir düşünce kuruluşunun yöneticisi Andrey Kortunov, Danimarka planının Moskova’da nasıl karşılanacağı konusunun, kutup meselesinin Rusya’nın en büyük stratejik çıkarı olduğu gözönüne alındığında iyi anlaşılacağını bildirdi.
Kortunov, Rusya ve NATO arasındaki gerilime işaret ederek planın Rusya tarafından kesinlikle hoş görülmeyeceğini ifade etti.