Faroe, özerk, anayasa, referandum, Danimarka, bağımsızlık

Faroe Adaları özerk hükümeti Danimarka’dan bağımsızlığını gündeme getirebilecek kendi anyasasını referanduma götürüyor.

Faroe Adaları özerk hükümeti Danimarka’dan bağımsızlığını gündeme getirebilecek kendi anyasasını referanduma götürüyor. 
 
Danimarka Krallığı’na bağlı bulunan Faroe Adaları özerk hükümeti tarafından yapılan açıklamada, adanın gelecek yıl 25 Nisan’da kendi anayasasını halk oylamasına sunacağı bildirildi. 
 
Kendi anayasasıyla birlikte belli konularda Danimarka ve Grönland’dan ayrı karar verebilmeyi hedefleyen Faroe Adaları’nın konuyu özerk meclis Lagtinget’te Temmuz sonunda görüşmeye başlayacağı kaydedildi. 
 
Lagtinget’teki görüşmelerin ardından 6 ay sonra referanduma gidilmesi gerektiği vurgulanırken, bugün Faroe Adaları Hükümeti tarafından yapılan duyuruda, referandum tarihinin 25 Nisan 2018 olarak belirlendiği açıklandı. 
 
Faroe Adaları’nın kendi Anayası’na kavuşmasıyla birlikte, Danimarka Krallığı’ndan ayrılarak bağımsızlık edinmesi konusunun da gündeme gelebileceği Danimarka medyasında yer alırken, Faroe Adaları özerk yönetiminden Aksel V. Johannesen konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: 
 
“Faroe Adaları Anayasası millet olarak kimliğimizi, temel haklarımızı, halk olarak görevlerimizi ve bunun yanında bağımsız karar verebilmemizi tanımlayacak.” 
 
Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, konuyla ilgili 2011 yılında yaptığı açıklamada Faroe Adaları’nın kendi Anayasa çalışmalarını eleştirirken, geçen yıl ise yaptığı açıklamada Faroe Adaları ve Grönland’ın bağımsızlık çalışmalarına saygı duyduğunu ama Danimarka Krallığı’ndaki birliğin kendilerini daha güçlü kıldığını söylemişti. 
 
 
Faroe Adaları 
 
İzlanda, İskoçya ve Norveç arasında yer alan 48 bin 704 nüfuslu Faroe Adaları, bin 396 kilometre kare yüzölçüme sahip. 
 
Tünel ve feribotlarla birbirine bağlantı sağlayan 18 adadan oluşan Faroe Adaların’da nüfusun yaklaşık 20 bini başkent Torshavn’da yaşıyor.